Що корисніше, чай або кава?
Зміст
- Порівняння чаю і кави за різними критеріями
- Міфи про чай і каву
Кавомани і любителі чаю постійно сперечаються між собою, доводячи, що їх напій кращий. Насправді кожен з них добре по-своєму, і в одного, і в іншого є корисні властивості. Хтось вважає за краще каву в зернах, а хтось розчинний. Одним подобається чорний чай, а іншим - зелений.
У чаї та каві багато алкалоїдів, їх головним компонентом є кофеїн. У чаї його називають танином. Незважаючи на високу концентрацію, він діє м'якше. При заварюванні чаю сировину використовують в меншій кількості в порівнянні з кавою. Крім таніну напій багатий ефірними маслами, що визначають його аромат, і дубильними речовинами. Таніни надають чаю терпкість і темний колір. Напій багатий на вітаміни і амінокислотами.
У каві також міститься багато корисних речовин, наприклад, клітковина. У ньому більше калію з фосфором, зате чай збагачений фолієвою кислотою.
Складові обох напоїв допомагають функціонуванню організму, головне - знати міру і не вживати їх в надмірній кількості.
Порівняння чаю і кави за різними критеріями
Щоб зрозуміти, який напій більш бадьорить і корисний, необхідно порівняти їх за кількома параметрами.
Позитивний вплив чаю на організм проявляється в:
- Зменшенні ймовірності розвитку раку грудей і меланоми.
- Зниженні рівня тривожності.
- Стабілізації кров'яного тиску.
- Нормалізації рівня холестерину.
Існує думка, що чай має здатність заспокоювати нерви. У людей, що випивають в день по три гуртки, ймовірність депресії зменшується більш ніж на 30%.
Пити чай потрібно помірно, інакше він може викликати безсоння.
Вплив кави на організм полягає в:
- Зменшенні ризику розвитку серцево-судинних захворювань, цукрового діабету.
- Профілактиці хвороби Альцгеймера і Паркінсона.
- Запобігання деменції.
Але надмірне споживання зернової кави або меленого може спричинити за собою підвищену збудливість.
І один, і інший напій стимулюють роботу мозку. Але в чаї концентрація кофеїну менше, тому його потрібно заварювати до максимальної фортеці.
Мінус в тому, що у любителів чаю та кави жовтіє емаль на зубах. Причому чайні пігменти в цьому плані більш згубні. Якщо людина переживає за красу посмішки, йому краще вживати каву.
Жоден з цих напоїв не шкодить фігурі, навпаки, вони стимулюють процес схуднення, прискорюють метаболізм. Калорійність чаю і кави збільшується за рахунок добавок, у яких є маса шанувальників. Одна чайна ложка цукру додає 30-35 калорій. Якщо говорити про калорійність напоїв без добавок, то тут в пріоритеті кави. Але чай легше пити без підсолоджувачів.
Міфи про чай і каву
Ці напої оточені міфами, велика частина з яких легко розвінчується.
- Чай необхідно заварювати окропом - різні сорти чаю потребують різної температури води для заварювання.
- Термін зберігання напою в заварювальному чайнику становить більше 24 годин – будь-який сорт чаю слід випивати якомога швидше, інакше в ньому з'являються токсичні речовини.
- Чай протипоказаний при вагітності - якщо напій не міцний, він не завдасть шкоди жінці в положенні.
- Зелений і чорний сорти чаю отримують з різних рослин - їх збирають з одного куща.
- Зелений чай корисніший, ніж чорний - кожен різновид корисна за своїм, їх рекомендується чергувати.
Найпоширеніші міфи про каву:
- Напій сприяє протрезвенню - це не так.
- Кава допомагає різко схуднути - він стимулює обмін речовин, але з його допомогою не добитися кардинального ефекту схуднення.
- Вагітним протипоказана кава - одна чашка в день не зашкодить, але більше пити не варто.
- Кава є хорошим засобом від похмілля - він додає бадьорості, але від похмілля не рятує.
У різних країнах кави і чай вживають в різній кількості. Поляки і естонці люблять ці напої приблизно однаково. Латвійці віддають перевагу чайних церемоній, а ось литовцям більше подобається кава.
Азербайджанці, пакистанці, кенійці, єгиптяни не мислять свого життя без чаю. Цей напій високо цінують нігерійці, індійці і казахи.
Кавоманами можна назвати гватемальців, венесуельців, греків, колумбійців, бразильців. Росіянам більше до душі чай, а ось англійці не мислять свого ранку без чашечки ароматного кавового напою.
Що пити – чай або кава кожен вирішує сам, виходячи з індивідуальних переваг. І один і другий напій корисний, якщо вживати їх в міру. Чай і кава можна чергувати, випиваючи їх приблизно в рівній кількості. Цим напоїв притаманні практично ідентичні властивості, в тому числі антиоксидантні і протипухлинні. Вони здатні уберегти організм від ряду хвороб. Обидва напої мають здатність покращувати настрій, зменшувати вплив стресу, зміцнювати імунну систему.
- Коментарі